Przeskocz do treści

KONCERT „AVE MARIA” POLSKI CHÓR KAMERALNY POD DYREKCJA JANA ŁUKASZEWSKIEGO

20160506_193752W piątek 6 maja o godz. 19.00, w naszym kościele odbył się jedyny i niepowtarzalny koncert na który składały się wyłącznie „pieśni maryjne” kompozytorów z Austrii, Rosji, Norwegii, Polski, Anglii i Stanów Zjednoczonych w mistrzowskim wykonaniu Polskiego Chóru Kameralnego.

 

Jan Łukaszewski dyrygent i dyrektor Polskiego Chóru Kameralnego i dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Mozartowskiego Mozartiona, wykładowca kursów mistrzowskich, doktor sztuk muzycznych - jest uznawany za jednego z najwybitniejszych w Europie specjalistów w dziedzinie muzyki chóralnej,.

Współpracował m.in, z chórami Polskiego Radia, Filharmonii Krakowskiej i Wrocławskiej a także występuje jako dyrygent z takimi orkiestrami jak Sinfonia Varsovia, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, Academyof Ancient, Ze swoimi zespołami koncertował niemal we wszystkich krajach Europy, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Chinach i Japonii, Jako pierwszy dyrygent dokonał nagrania kompletu utworów Krzysztofa Pendereckiego na chór a cappella, za które w 2010 i w 2014 roku otrzymał nagrody 0rpheeD'or przyznaną przez Academiedu Disque Lyrique.

Polski Chór Kameralny należy do wąskiego grona światowej elity w pełni profesjonalnych chórów kameralnych, Założony w 1978 roku przez Ireneusza Łukaszewskiego, a od 1983 prowadzony przez jego brata Jana, Repertuar chóru jest niezwykle obszerny - od muzyki a cappella po duże formy oratoryjne, operowe i symfoniczne, Niezmienna od lat, najwyższa jakość brzmienia i interpretacji Polskiego Chóru Kameralnego gwarantuje mu współprace z najlepszymi światowymi orkiestrami (m.in. Academy of Ancient Musie, Divino Sospiro, Sinfonia Varsovia) oraz znakomitymi dyrygentami chóralnymi (m.in, Erie Ericson),

Zespół był wielokrotnie zapraszany na międzynarodowe festiwale muzyczne, takie jak Warszawska Jesień, Wratislavia Cantans, Soundstreams, a także do Salzburga, Drezna, Berlina i Tokio. Pięciokrotnie nagrodzony Fryderykiem, laureat dwóch 0rpheeD'or- nagród francuskiej akademii fonograficznej.

Program:

Mikołaj Zieleński - Magnificat

Anton Bruckner - Ave Maria

John Tavener - Mother of God

Andrzej Koszewski - Zdrowaś Królewno Wyborna

Henryk Mikołaj Górecki - TotusTuus

Gustav Holst - Ave Maria

Trond Kverno - Ave Maris Stella

Battista Pradal - Saluto alla Beata Virgine Maria

Paweł Łukaszewski - Ave Maria

Krzysztof Penderecki - O Gloriosa Virginum

Morten Lauridsen - Ave Maria

Heinrich Poos - Ave Maria, Regina CoeliLaetare

20160506_193752 20160506_200239 20160506_200229 20160506_200223