Przeskocz do treści

Święto Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski-Odpust Parafialny

We wtorek, 3 maja obchodziliśmy święto Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski – głównej patronki naszej Ojczyzny. Na ten dzień przypadła również 225. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja.  Uroczysta suma odpustowa odbyła się w naszym Kościele o godzinie 12:30.

W tym dniu mszę poprowadził ksiądz misjonarz dr Andrzej Kaszycki, z gościnnym udziałem kapłanów z innych parafii. Podczas kazania zwrócił on uwagę na szczególne powiązanie naszego narodu z Najświętszą Maryją Panną – już od początku, jak wskazują podania historyczne, za hymn Polski przyjęto pieśń Bogurodzicę. Polacy w trudnych czasach niejednokrotnie przekonali się o nieustającej pomocy Maryi. I tak ksiądz Kaszycki przypomniał niektóre z wydarzeń historycznych jak potop szwedzki i oblężenie Jasnej Góry, kiedy to król Jan Kazimierz powierzył kraj Matce Bożej obierając ją za Królową Polski. Od tego czasu jeszcze bardziej otoczyła ona naród polski swoją macierzyńską opieką  W 1924 roku papież Pius XI ustanowił święto Matki Bożej Królowej Polski na 3 maja, gdyż wszyscy Polacy byli już wtedy czcicielami Matki Maryi jako Królowej Polski.

Kapłan zwrócił naszą uwagę na to, abyśmy byli dobrymi dziećmi Maryi słuchając i podążając za jej słowami „Uczyńcie co Wam mówi Syn”, które zachęcają nas do tego żebyśmy żyli
w komunii z Jezusem Chrystusem.

– Smutne czasy nie powtórzą się wówczas, gdy człowiek będzie posłuszny słowom Maryi, będzie budował swoje życie na Chrystusie, na Jego wartościach – na prawdzie i miłości. Wówczas, żyjąc w komunii z Chrystusem, będzie realizował plan Boży i osiągnie ostatecznie szczęście wieczne – podsumował ksiądz Kaszycki.

Na zwieńczenie uroczystości odbyła się uroczysta procesja wokół Kościoła.

 Iwona Jedynak

DSC02296 DSC02293 DSC02283 DSC02315 DSC02320 DSC02338 DSC02347 DSC02335 DSC02344 DSC02357