Przeskocz do treści

Wrześniowe i październikowe uroczystości

We wrześniu przypada 28 rocznica powstania Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych.

W tym roku zbiegła się ona z dwudziestoleciem nadania sztandaru Centrum na kieleckiej Bukówce. Ze względu na trwające w czasie rocznicy targi MSPO, żołnierze i sympatycy Centrum świętowali to wydarzenia w dniu 15 września br., choć przypada ono na 6 września. W uroczystościach, które miały miejsce w kompleksie na kieleckiej Bukówce, udział wzięli licznie zaproszeni goście, wśród których znaleźli się między innymi parlamentarzyści ziemi świętokrzyskiej, przedstawiciel Dowódcy Generalnego Rodzaju Sił Zbrojnych – Szef Zarządu Działań Niekinetycznych DG RSZ kmdr Bogdan Tomaszycki, przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządowych, duchowieństwo w tym superior Klasztoru na Świętym Krzyżu Ojciec mgr Zygfryd Wiecha, prezesi organizacji i stowarzyszeń kombatanckich, dyrektorzy szkół i kierownicy instytucji mundurowych garnizonu Kielce.

Wyjątkowo miłym gościem był ojciec śp. generała Tadeusza Buka, który wyjątkowo wspierał Centrum na kieleckiej Bukówce. Tradycyjnie w święcie brali także udział poprzedni komendanci, w tym gen w stanie spoczynku Marek Olbrycht, który 20 lat temu odbierał sztandar nadany Centrum.

Uroczysty apel rozpoczął się od złożenia meldunku komendantowi CPdMZ Przygotowań do Misji Zagranicznych panu płk Wiesławowi Mitkowskiemu. Po podniesieniu flagi państwowej i odegraniu hymnu państwowego głos zabrał Komendant CPdMZ. Pułkownik Mitkowski w swym przemówieniu przypomniał, że:

- Centrum od lat współpracuje z jednostkami wojskowymi państw członkowskich Sojuszu Północnoatlantyckiego i Unii Europejskiej. Dlatego żołnierze z kieleckiej Bukówki biorą aktywny udział w podnoszeniu kwalifikacji żołnierzy nie tylko polskich, ale także z krajów zrzeszonych w ONZ czy NATO, poprzez realizację unikatowych na skalę wojska kursów współpracy cywilno-wojskowej czy kursów ze świadomości kulturowej. Żołnierze z kieleckiej Bukówki biorą także udział we wszystkich ważnych ćwiczeniach międzynarodowych a także tych, których areną jest Polska - zaznaczył komendant CPdMZ.

Przemawiający senatorowie: przewodniczący senackiej komisji obrony narodowej pan Jarosław Rusiecki oraz pan senator Krzysztof Słoń doceniali wagę tego, iż na terenie Kielc istnieje jednostka wojskowa, która przynosi chlubę regionowi i kontynuuje najlepsze tradycje oręża polskiego. Uroczystość była także okazją do wręczenia awansów, odznaczeń, medali i wyróżnień

Uroczystość zakończyła Pieśń Reprezentacyjna Wojska Polskiego oraz defilada wojskowa.

Tekst: kpt. Kamila Kreis-Tomczak

W dniu 2017.09.29 pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego odbyła się Przysięga Wojskowa Elewów

W czasie przysięgi wojskowej jeden z żołnierzy, którzy złożyli przysięgę wojskową szer.elew Patryk Gorczyca z miejscowości Marianki k. Iłży

oświadczył się na placu w obecności kolegów swojej dziewczynie Małgorzacie Grudniewskiej.

Oświadczyny zostały przyjęte .

W dniu 02-10-2017  o godzinie 1200 podczas Mszy Św. Modliliśmy się  w intencji Izby Administracji Skarbowej w Kielcach, która nie tak dawno obchodziła święto patronalne św. Mateusza.

Z tej uroczystości jest dostępny film dostępny pod linkiem

https://www.youtube.com/watch?v=Op0c8sWIgXE&feature=youtu.be

W galerii można obejrzeć zdjęcia z tych uroczystości. Film i zdjęcia wykonane przez Pana Mariusza Mąkosę.